خط ویژه

02177036618

خط ویژه

02177036618

اتصال-بدنه-در-باتری-به-باتری

باتری به باتری ماشین: آموزش استارت خودرو با روش باطری به باطری

فهرست مطالب

احتمالا پیش آمده وقتی با عجله پشت رل ماشین می نشینید و قصد دارید خیلی زود، ماشین خود را روشن کنید و دل به جاده بزنید هیچ چیز درست کار نمی کند. هر چه استارت می زنید ماشین روشن نمی شود. آیا باتری ماشین شما خوابیده است و نیاز به شارژ باتری ماشین دارید؟ اگر چراغ های پشت امپر روشن می‌شوند و سیستم‌های الکتریکی خودرو علایم حیاتی از خود شنان می‌دهند احتمالا با جامپ استارت یا باتری به باتری کردن می‌توانید خودروی خود را روشن کنید.

در این مقاله نحوه انجام باتری به باتری کردن را به شما خواهیم آموخت و نکات ایمنی لازم برای انجام درست فرایند باتری به باتری ماشین را با هم مرور خواهیم کرد.

شارژ باتری ماشین

آیا باتری ماشین دشارژ (خالی) شده است؟

اکنون وقت آن است که با چند بررسی ساده پی ببریم که آیا باتری ماشین ضعیف شده یا خوابیده است و باید باتری ماشین را شارژ کنیم یا اینکه ایراد از جای دیگری است؟

روش‌های بررسی باتری ماشین:

1-ابتدا سویچ را باز می کنیم و اندکی صبر می کنیم اگر چراغهای پشت آمپر روشن هیچ کدام روش نشده باشند و یا برای لحظه ای روشن و سپس نور آنها کم یا خاموش شوند، به احتمال زیاد باتری ماشین ضعیف یا خراب شده است.

2- چنانچه در زمان استار ت زدن ماشین سنگین استارت می خورد یا صدای تق تق می دهد، به احتمال زیاد باتری ماشین ضعیف یا خراب شده است.

در این حالت اولین کاری که باید انجام دهیم بررسی فیزیکی باتری ماشین می باشد. شاید بر اثر یک بی احتیاطی کابل باتری ماشین جدا شده باشد و با وصل کابل باتری ماشین مشکل بر طرف گردد. چنانچه باتری ماشین شما از نوع باتری اسیدی باشد احتمال دارد باتری سولفاته شده باشد و نیاز به تمیز کاری داشته باشد. در این حالت باید با احتیاط کابل باتری از باتری ماشین جدا گردد و باتری ماشین توسط یک پارچه خشک تمیز گردد و سپس مجددا کابل باتری وصل و در جای خود محکم شود.

اکنون مجددا ماشین را استارت می زنیم چنانچه مشکل بر طرف نشد باید در ابتدا به فکر شارژباتری ماشین باشیم و چنانچه با شارژ باتری ماشین این مشکل مجددا رخ بدهد باید به فکر تعویض باتری ماشین باشیم. در ادامه سریعترین روش را برای شارژ مجدد باتری ماشین به شما آموزش خواهیم داد.

دلایل دشارژ شدن (خالی شدن) باتری ماشین:

  • احتمال دارد باتری ماشین به پایان عمر مفید خود رسیده باشد.
  • سیم کشی نادرست خودرو
  • روشن ماندن طولانی مدت چراغ ماشین
  • پوسیده شدن اتصالات باتری ماشین

آموزش باتری به باتری کردن ماشین:

روش باتری به باتری کردن ماشین یکی از سریع ترین و در صورت رعایت موارد ایمنی کم هزینه ترین روش ها برای شارژ باتری ماشین می باشد. البته این روش به لوزام و تجهیزاتی نیاز دارد که در ادامه توضیح می دهیم.

مرحله اول: فراهم کردن ابزارها و مقدمات باتری به باتری ماشین

یک باطری ماشین سالم و شارژ شده، این باطری می تواند از خودرو جدا شده باشد و یا آنکه بروی خودرو سوار و در حال کار باشد. کابل اتصال باتری یا کابل سوسماری اصطلاحا به آن کابل باتری به باتری هم می‌گویند.

کابل باتری به باتری
  • یک خودرو با باتری ماشین سالم برای باتری به باتری کردن پیدا کنید. البته می توانید از یک باتری ماشین سالم و شارژ که روی خودرو سوار نیست هم در این مرحله استفاده نمایید. باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که باتری ماشین باید از نظر آمپر باطری با باتری دشارژ شده برابر باشد و آمپر آن بیشتر از باتری دشارژ شده نباشد.
  • باتری ماشین دشارژ شده را بررسی نمایید، چنانچه باتری ماشین دشارژ شده، دارای شکستگی یا ترک باشد، به هیچ وجه فرایند باتری به باتری ماشین را ادامه ندهید. در این صورت باتری ماشین دشارژ شده حتما باید تعویض گردد.
  • چنانچه باتری ماشین دشارژ شده از نظر ظاهری سالم بود، مطابق شکل در مراحل بعدی اتصال دو باتری را به ترتیب شماره روی تصویر زیر، با رعایت احتیاط انجام دهید. در طی مراحل به هیچ وجه کابل های قرمز و مشکی با یکدیگر اتصال پیدا ننمایند.

مرحله دوم: پارک کردن دو خودرو در کنار هم

  • خودرو با باتری سالم را در کنار خودرو با باتری ماشین دشارژ شده پارک کنید. به طول کابل باتری (کابل سوسماری) توجه نمایید و به سلامت کابل باتری و عدم پارگی شیلد دقت داشته باشید. خودروی سالم را خاموش کنید و سوییچ هر دو ماشین را ببندید.
مرجله اول باتری به باتری

مرحله سوم: پیدا کردن قطب‌های مثبت و منفی در باتری‌ها

هر باتری دارای دو ترمینال نثبت و منفی است. یکی با علامت + مشخص شده و دیگری با علامت (-). متناظر با این دو قطب کابل باتری به باتری هم دارای دو قطب مثبت و منفی است. معمولا کابل باتری به باتری دو رنگ است و رنگ قرمز برای مثبت و رتگ مشکلی برای قطب منفی استفاده می‌شود.

مشخص کردن قطب مثبت و منفی در باتری خودروها

مرحله چهارم: نقطه اتصال به بدنه را در خودروی با باتری ضعیف انتخاب کنید.

یک نقطه را برای اتصال بدنه در خودروی با باتری خالی انتخاب کنید. میتوانید کابل را به یکی از قسمت‌های بدنه و متصل به شاسی انتخاب کنید.

مرحله پنجم: یک سر کابل قرمز را به قطب مثبت باتری خالی متصل کنید.

اتصال قطب مثبت در باتری به باتری

مرحله شش: سر دیگر کابل قرمز را به قطب مثبت باتری سالم وصل کنید.

اتصال کابل مثبه به هردو ماشین در باتری به باتری

مرحله هفتم: یک سر کابل مشکلی را به قطب منفی باتری سالم وصل کنید.

اتصال منفی به ماشین سالم در باتری به باتری

مرحله هشتم: سر دیگر کابل مشکی را به یک نقطه فلزی از بدنه خودرو با باتری خالی متصل کنید.

برای اینکار می‌توانید از نقاط اتصال موتور به شاسی و یا پیچ سر کمک ماشین استفاده کنید.

اتصال بدنه در باتری به باتری

مرحله نهم: روشن‌کردن خودروها به ترتیب

استارت زدن

خودروی با باتری سالم را روشن کنید. یک الی دو دقیقه صبر کنید و سپس خودروی با باتری خالی را استارت بزنید.

اگر خودرو روشن شد:

ابتدا اتصال بدنه را از خودرو با باتری خالی قطع کنید. سپس سر دیگر کابل مشکلی را جدا کنید. سپس به سراغ خودروی کمک رسان بروید و سر قرمز کابل را جدا کنید. به سراغ خودروی مشکل دار بروید و سر دیگر کابل قرمز را جدا کنید.

اگر خودرو روشن نشد:

بهتر است چند دقیقه صبر کنید و مجددا استارت بزنید. مجددا اتصالات را چک کنید و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید و دوباره استارت بزنید.

بعد از باتری به باتری کردن چه باید کرد:

باتری ماشین دشارژ شده باید توسط دینام خودرو شارژ گردد پس لازم است خودروی دچار مشکلپس از روشن شده و در جا کار کردن چند دقیقه به صورت آرام و بدون گاز دادن های زیاد چند دقیقه ای ( حداقل 20 دقیقه) حرکت نموده تا باتری ماشین به صورت کامل شارژ گردد. در طول این مدت زمان از گاز دادن های زیاد جدا خودداری نمایید.

در این حالت باز هم به خاطر خالی بودن باتری، باعث ایجاد فشار زیادی ‌ روی دینام می‌شود و می‌تواند سبب سوختن آفتامات، دیود‌ها و یا بالشتک آن شود. پس بهتر است تا کمی با سرعت کم رانندگی کنیم تا باتری شارژ شده و از صدمات بعد از آن جلوگیری نماییم. چنانچه بعد از حرکت و شارژ کامل باتری ماشین را خاموش کردید و مجددا ماشین استا رت نخورد قطعا باتری ماشین خراب است و نیاز به تعویض دارد.

قبل از استارت زدن به موتور خودرو خاموش بهتر است تا باتری آن توسط خودرو دیگر که حتما روشن باشد، چند دقیقه با کمک کابل اتصال شارژ شود تا از ایجاد بار ناگهانی روی دینام خودرو روشن و آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود. برای این کار در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت کافی است و دقت شود که قطب‌های باتری‌ها به درستی به هم متصل شوند.

بعد از استارت زدن خودرو خراب، به محض روشن شدن آن سریعا کابل‌ها جدا شوند؛ چرا که در صورتی که کابل‌ها متصل باشند ممکن است به خاطر تفاوت در میزان شارژ دینام‌ها، تداخل آمپر به وجود آید و باعث خرابی قسمت‌های برقی خودرو‌ها شود.

پرسش‌های متداول درباره باتری به باتری ماشین

آیا باتری به باتری کردن برای خودرو ضرر دارد؟

خیر، در صورتی که تمامی موارد ذکر شده در بالا رعایت شود ا

معایب روشن کردن ماشین به صورت باتری به باتری چیست؟

این روش یک روش اضطراری است. بهتر است پس از روشن کردن ماشین با باتری خالی در اسرع وقت برای تعویض باتری ماشین اقدام کنید.

منابع:

https://www.autobatteries.com/en-us/jump-starting-and-charging/jump-starting-your-car-with-jumper-cables

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 4 - امتیاز میانگین: 5)

1 دیدگاه دربارهٔ «باتری به باتری ماشین: آموزش استارت خودرو با روش باطری به باطری»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین همراه با ارسال و نصب رایگان

مقایسه، بررسی، انتخاب و خرید باتری ماشین از ایران باتری