خط ویژه

02177036618

خط ویژه

02177036618

تعویض باتری کیا اپتیما

آموزش تعویض باتری کیا اپتیما

فهرست مطالب

مقدمه

قبل از شروع بحث تعویض باتری کمی در مورد کیا اپتیما که یکی از سدان های پرطرفدار کمپانی کیا می باشد، صحبت می نماییم. این خودرو نخستین بار در سال 2000 ساخته شد. نسل نخست این مدل از سال 2000 تا 2005 و نسل بعدی آن مابین سال های 2005 تا 2010 ساخته شد. بنابراین در کشورهای گوناگون از جمله ایران، با نام های Magentis و Lotze به فروش رسید. نسل سوم اپتیما از سال 2011 تا 2016 روی خط تولید کیا بود. در سال 2014 کیا فیس لیفتی بر روی این خودرو لحاظ نمود. این مدل با دو پیشرانه 2 و 2.4 لیتری عرضه شد که سهم بازار ایران، گونه 2.4 لیتری آن بود. همچنین کیا اپتیما جی اف ( جی تی لاین ) Kia Optima JF جزء نسل چهارم اپتیما می باشد.

 این ماشین یک سدان متوسط D-Segment می باشد. اپتیما جی اف دارای ظاهری نزدیک به نسل سوم است به صورتی که در دید اول به نظر می آید این نسل اپتیما یک فیس لیفت از نسل پیشین آن می باشد. ولی با توجه به تجهیزات به کار رفته در بدنه قادر به مشاهده اکثر تغییرات در تمامی بخش های آن می توان بود. بنابراین طراحی شکیل و مجذوب کننده این خودرو سبب محبوبیت آن نزد مشتریان و به خصوص جوانان شده است. این خودرو دارای امتیازات فراوانی است که امکانات رفاهی فوق العاده مطلوب و ایمن یکی از این امتیازات محسوب می گردد. نسل نوین اپتیما که در سال 2016 از آن رونمایی شد به جی تی لاین معروف است. این نسل دارای یک موتور 2.4 لیتری و 4 سیلندر با توان 172 اسب بخار است. رنو تالیسمان، هیوندای سوناتا و فولکس پاسات از رقبای کیا اپتیما هستند.

مشخصات باتری کیا اپتیما

قبل از پرداختن به فرایند آموزش تعویض باتری بایستی بدانیم که باتری خودروی ما دارای چه مشخصه هایی می باشد. بنابراین در ابتدای این بحث به مشخصات فنی یک باتری کیا اپتیما می پردازیم. در واقع انتخاب باتری ماشینی که مخصوص خودروی شما باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

iranbatri 1 3
درباره تعویض باتری خودرو کیا اپتیما

باتری خودرو کیا اپتیما بایستی دارای ویژگی های زیر باشد :

ظرفیت باتری اصلی بایستی 70 آمپر ساعت ( 70AH ) باشد. همچنین ولتاژ این باتری معادل 12 ولت باشد. مدل باتری سیلد اتمی و چینش قطب ها به صورت پایه بلند قطب چپ باشد. البته در کیا اپتیما جی تی لاین با حجم موتوری معادل 2400 سی سی باتری با ظرفیت 74 آمپر کافی است که از ابتدای سال 2016 این باتری ساخته شده است. بنابراین گنجایش باتری اصلی کیا اپتیما 2016 به بعد 74 آمپر ساعت ( 74AH ) می باشد. در نتیجه ولتاژ باتری همان 12 ولت و مدل باتری سیلد اتمی می باشد. البته چینش قطب ها به صورت پایه کوتاه قطب چپ صورت گرفته است.

آموزش تعویض باتری کیا اپتیما

در این مقاله به چگونگی تعویض باتری کیا اپتیما  (Kia Optima) می پردازیم. تعویض باتری کیا کار چندان سختی نمی باشد. در نتیجه در کمتر از 15 دقیقه به اتمام می رسد. 

چگونگی تعویض باتری

iranbatri 2 2
باید و نبایدهای باطری خودرو
 1. ماشین را در محلی پارک نموده و خاموش نمایید.
 2. کاپوت ماشین را بالا بزنید.

باتری ماشین در سمت راست شما قرار گرفته است. با یک نگاه قادر به یافتن آن می باشید. در واقع اگر از قسمت صندلی راننده بخواهیم محل باتری خودرو را تعیین نماییم، دقیقا در جلوی این صندلی واقع شده است. در نهایت باتری در قطب چپ جایگذاری شده است و قطب مثبت آن در چپ قرار دارد.

 • کانال و ورودی مجرای هوا ( Air Duct ) را باز نمایید.

البته در بعضی از مدل های کیا همچون Optima، کانال هوا در قسمت فوقانی باتری قرار دارد، که بایستی آن را باز نمایید. مدل های دیگر کیا مثل ریو و سدونا امکان دارد، فاقد این روکش باشند.

دو پیچ در این قسمت تعبیه شده است، که این پوشش را در محل خود ثابت نگاه می دارد. البته باید این دو پیچ در فرایند تعویض باتری خارج گردند. همچنین برخی از مدل های کیا از بست های پلاستیکی بهره می برند و در صورتی که بعضی از مدل های دیگر از پیچ 10 میلی متری جهت ثابت نگهداشتن ورودی هوا استفاده می کنند.

در نهایت بعد از در آوردن پیچ ها، کانال ورودی هوا را بلند می نمایند.

 • قسمت بالای باطری ماشین را براساس مثبت و منفی از یکدیگر تفکیک نمایید.

قطب های مخالف باطری خودرو با نمادهای ( + ) و ( – ) از هم تمیز داده می شوند. همچنین باتری قطب مثبت دارای یک حفاظ پلاستیکی است.

زمانی که پیچ سرباتری را باز می کنید، می توانید کابل را از خروجی باتری خارج نمایید.

چنانچه سرباتری به آسانی باز نشد، تلاش نمایید گیره را به سمت راست و چپ بپیچید تا سرباتری شل شده و راحت تر باز شود.

 • بست کنار باتری را باز نمایید.

یک بست در کنار باتری وجود دارد که بوسیله یک پیچ 12 میلی متری بسته شده است.

این بست باتری را به سینی جایگاه باتری متصل می نماید. شما بایستی جهت خارج کردن این بست از آچار بکس بلند استفاده نمایید.

 • باتری جدید را در جای خود تعبیه نمایید و بست های آن را محکم نمایید.
iranbatri 3 3
فرآیند تعویض باطری ماشین

حال زمان تعویض باتری قدیمی رسیده است. جهت برداشتن باتری قدیمی از دستان خود باید کمک بگیرید زیرا باتری های ماشین فوق العاده سنگین می باشند. امکان اینکه باتری دارای یک دسته باشد، وجود دارد. این یک دسته بودن به شما در بلند نمودن باتری کمک بسیاری می نماید و می توانید راحت تر باتری را در آورید. بنابراین باتری قدیمی را با دقت از سینی بلند نموده و آن را روی زمین قرار دهید.

بعد از در آمدن باتری قدیمی، باتری جدید را با دقت در جای خود بگذارید. بست باتری را دوباره بسته و مطمئن گردید که باتری جابجا نمی گردد و ثابت شده است.

جهت اطمینان از ایمنی و ثابت بودن باتری، تلاش نمایید باطری خودرو را به جلو و عقب انتقال دهید. در نهایت قبل از متصل نمودن دوباره کابل ها، درگاه ها را با کمک ابزار برس باتری ارسال پاکسازی نمایید. سپس کابل مثبت را نصب نموده و پیچ درگاه یا خروجی را محکم نمایید. خروجی باتری منفی را متصل نموده و پیچ انتهایی آن را ثابت نمایید.

حال در این مرحله خودرو را استارت بزنید. رادیو را روشن نمایید تا اطمینان حاصل نمایید که باتری به درستی کار می کند، وگرنه مجدد باید کد امنیتی را که در کاتالوگ خودرو وجود دارد، وارد نمایید.

در نهایت اگر کیا اپتیما دارای چراغ هشدار دهنده همچون ABS یا کنترل الکترونیکی پایدار ( ESC  ) است بایستی به مدت چند دقیقه با آن به رانندگی بپردازید.

حال در این قسمت پس از اتمام فرایند تعویض باتری به نکاتی که در این کار بایستی به آنها دقت گردد، می پردازیم.

سایر دانستنی های تعویض باتری خودرو

یکی از علائمی که نشان دهنده تعویض باتری در خودرو است، روشن شدن چراغ باتری ماشین می باشد. اگر چراغ باتری ماشین روشن شد باید چکار کرد؟ در واقع در خودرو و روبروی راننده و پشت کنسول خودرو علامت هایی وجود دارد. این علامات ممکن است در مواقع رخداد اشکال در بعضی از اجزای خودرو روشن شوند و هر یک از آنها در صورت روشن شدن مشکلی از درون خودرو را اعلام می کنند. یکی از این علائم به به باتری خودرو مربوط می شود. در واقع هر گاه این علامت روشن شود، باید باتری مورد بررسی قرار گیرد. مواقعی که چراغ باتری روشن می شود یعنی مشکلاتی بروز نموده است که تمام آنها به باتری خودرو مربوط می باشد. روشن شدن این چراغ بدین دلیل می باشد که در سیستم برق باتری خودرو اشکالاتی رخ داده است.

بعضی از این مشکلات بوسیله خود راننده قابل رفع می باشد ولی جهت حل اشکالات تخصصی باید به نزد افراد کارشناسی که در تعمیرگاه ها هستند، رفت.

دلایل متعددی که سبب روشن شدن چراغ باتری ماشین می گردد:

 • شل یا پارگی تسمه دینام
 • فرسایش میان پست های باتری خودرو و خروجی کابل باطری ماشین
 • عیب نمودن سیستم شارژ خودرو ( دینام )
 • سولفاته یا شل شدن سرباتری؛ سولفاته شدن سرباتری ها یا همان بست ها مانع از گذشتن جریان برق به طور مناسب می گردد. البته شل شدن سرباتری  نیز سبب بروز این اشکالات می گردد.
 • قطعی بست سیم دینام به باتری

پس از استارت زدن و روشن شدن موتور و خودرو، دینام هم شروع به حرکت می نماید و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی مبدل می نماید. سپس این انرژی را به باتری می فرستد که باتری شارژ گردد. هر خللی در این فرایند سبب روشن شدن چراغ ماشین می گردد.

iranbatri 4 3
فرآیند تعمیر باتری ماشین
 • ایجاد اشکال در دینام یا تسمه

انرژی مکانیکی از مسیر تسمه دینام از موتور به دینام می آید. سپس با قطع تسمه دینام این انتقال با اشکال روبرو می گردد و در نهایت در منتقل نمودن انرژی به باتری هم خلل ایجاد می شود که در نهایت سبب بروز این مشکل می گردد.

همین طور وجود اشکالی در دینام نیز سبب روشن شدن این چراغ می گردد، که برای رفع این مشکل بایستی به طور تخصصی به آن پرداخت. در واقع متخصص  برق و دینام خودرو بایستی این مشکل را مرتفع نماید.

نقص در دینام سبب چشمک زدن چراغ باتری می گردد. در واقع مواقعی که تمام برق مورد نیاز خودرو بر عهده باتری ماشین شما می باشد، و منبع شارژی نیز به جزء باتری در اختیار ندارد، امکان بروز چنین مشکلی وجود دارد. در نتیجه به محض اینکه میزان خروجی برق از دینام به سطح نسبتا کمی پایین بیاید، چراغ باتری سوسو می زند.

البته روشی نیز جهت تشخیص اینکه نیاز به تعویض باتری یا دینام می باشد، وجود دارد. این روش به این صورت می باشد که شما چراغ های جلو را روشن می کنید. سپس اگر دور موتور را کم کردید و نور چراغ پشت آمپر باتری بیشتر شد و همچنین دور موتور را بالا بردید و چراغ باتری شروع به سوسو زدن نمود، مشکل از دینام می باشد.

 • کم شدن ولتاژ خروجی دینام

هر دینام به طور میانگین مابین 13.8 تا 14.5 ولت برق تولید نموده و به باتری خودرو می فرستد. همچنین ولتاژ خروجی هر باتری مابین 13.8 تا 14.5 آمپر می باشد که چنانچه به هر دلیلی ماشین شما بیشتر از این میزان استفاده نماید در نتیجه به دلیل مصرف بیش از حد توان تولید برق، امکان روشن شدن چراغ باطری خودرو وجود دارد.

بنابراین اگر استفاده بیش از حد از چراغ ها، برف پاک کن، سیستم صوتی و یا کولر ماشین، صورت گیرد نیز امکان بروز این اشکال وجود دارد. در بعضی موارد نیز کاربرد از سیستم های صوتی قدرتمند بدون استفاده از باتری یدکی، امکان بروز این مشکل را به حداکثر می رساند.

iranbatri 5 2
میزان ولتاژ باتری خودرو

چگونگی رفع مشکل روشن شدن چراغ باتری

قبل از تعویض باتری جهت رفع مشکل روشن شدن چراغ باتری در صورتی که به تعمیرگاه دسترسی نداشتید، باید کارهای زیر را انجام دهید.

در ابتدا کلیه ادوات برقی ماشین همچون برف پاک کن، سیستم صوتی، چراغ ها و … را از کار بیندازید. سپس ماشین تان را در مکانی متوقف نموده و بررسی های نخستین را آغاز نمایید. همچنین بست های باتری ماشین، فیوز و دینام را کنترل کنید. چنانچه بست ها مسدود شده بودند آنها را با محلول آب داغ، نوشابه و مسواک شستشو دهید و خشک نمایید. اگر بست ها شل شده بودند آنها را سفت نمایید. همچنین در صورت وجود مشکل در تسمه دینام و یا تسمه و فیوز بایستی به تعمیرگاه رجوع نمایید. جعبه فیوز را چک کنید و اطمینان حاصل  نمایید، که فیوزها مشکلی ندارند. البته تعمیرگاه های تخصصی و مجاز قادر هستند با دستگاه هایی که برای این کار در اختیار دارند و بدون نیاز به نیروهای انسانی مشکل اصلی را تشخیص داده و آن را رفع نمایند.

کلام پایانی

در نهایت تعویض باتری به دلایل بی شماری که در مقاله ذکر شد، نیاز می گردد. بنابراین در پایان به اصلی ترین کاری که باید در زمان روشن شدن چراغ باتری موجود در پشت آمپر صورت گیرد، می پردازیم. روشن شدن این چراغ نشان دهنده این می باشد که برق لازم بوسیله دینام به خودرو نمی رسد. بنابراین سیستم برق خودرو از انرژی الکتریسیته باتری استفاده می نماید و تا مدتی دیگر نهایت یک ربع خودروی شما روشن می ماند و سپس به خودی خود از کار می ایستد و خاموش می گردد.

در این وضعیت دیگر باطری ماشین به طور کامل خالی می شود. بنابراین ناگزیر هستید که عمل تعویض باتری و یا دینام را انجام دهید. بنابراین مجبور هستید ماشین را از طریق باتری به باتری روشن نمایید. البته به طور معمول این عمل یک ساعت و نیم به طول می انجامد و پس از آن مجددا دینام باتری فول شارژ می گردد.

iranbatri 6 2
نکات تعمیر باتری ماشین

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 0 - امتیاز میانگین: 0)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید باتری ماشین همراه با ارسال و نصب رایگان

مقایسه، بررسی، انتخاب و خرید باتری ماشین از ایران باتری