خط ویژه

02177036618

لوگوی-ایران-باتری-سفید

خط ویژه

02177036618

درخصوص باطري خودرو و نگهداري آن در تابستان بيشتر بدانيم

? درخصوص باطري خودرو و نگهداري آن در تابستان بيشتر بدانيم
یکی از مهمترین موارد امدادی در دنیا، خرابی باطری است و نکته جالب اینکه بیشترین ایرادات مربوط به اتصالات ناقص آن بوده تا خود باطری.

باطری ها مولدهایی هستند که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل مي‌كنند که معمولاً این باطری‌ها قابل شارژ بوده و تامین کننده انرژی الکتریکی خودروها هستند.

باطری خودرو یک محفظه پلاستیکی بوده که داخل آن صفحاتی از سرب و آلیاژ قرار دارد. این صفحات توسط مایع الکترولیت احاطه شده است که علت سنگینی باطری وجود صفحات سربی و اسید سولفوریک بوده که با فعل و انفعالات شیمیایی، جریان الکتریکی تولید می‌کند.

باطری‌ خودروها معمولاً به دو نوع “خشک” و “تر” تقسیم بندی می‌شود.
در “باطری‌های تر” درب‌هایی جهت چک کردن سطح الکترولیت باطری وجود دارد تا در صورت کم شدن آب مقطر بتوان آن را اضافه کرد. لازم به ذکر است که اسید سولفوریک باطری، 35درصد و آب مقطر65 درصد می‌باشد كه در زمان تقطیر فقط آب مقطر باطري تبخیر می‌شود نه اسید سولفوریک! پس اضافه کردن آب اسید به باطری یعنی زودتر خراب شدن باطری!

اما در باطری‌های به اصلاح “سیلد یا خشک”، چرخه‌ای جهت تبدیل شدن آب بخار شده به قطره و برگشت مجدد به خانه‌های باطری وجود دارد به همین خاطر این نوع باطری‌ها به بازدید و نگهداری کمتری نیاز دارند.

اما همان‌طور که قبل‌تر گفته شد بیشترین آمار خرابی باطری‌ها مربوط به اتصالات آن می‌باشد یعنی در صورت روشن نشدن خودرو و یا استارت‌هاي سنگین ميبايست ابتدا محل اتصالات مربوطه و شل نبودن آنها و سپس از لحاظ نداشتن سولفاته (اصطلاحاً شوره) بررسی شود.

انجام موارد ذکر شده نیازمند تبحر خاصی نيست و رانندگان خودرو مي‌توانند به راحتی سر باطری خودرو را با آچار مناسب و فقط با عنایت به این موضوع که دوسر مثبت و منفی باطری چه از لحاظ قطبین و یا سیم کشی اتصال کوتاه نشود، قطب مثبت باطری عایق شود.

در “باطری‌های تر” خط‌های ماکزیمم و مینیمم وجود دارد که همیشه باید الکترولیت مابین این دو خط قرار گیرد و در صورت پایین رفتن از حد نرمال، آب مقطر اضافه شود.( آب مقطر را مي‌توان از نمایندگی‌های معتبر فروش باطری و یا استفاده از برفک یخچال بعد از آب شدن تهيه كرد).

در صورت داشتن سولفاته و یا به اصلاح شوره، بهترین روش شستشوی سرباطری‌ها و قطب‌ها، با آب داغ می‌باشد و در صورت امکان با یک مسواک کهنه و یا فرچه نرم شستشو داده شود و همچنين جهت جلوگیری از بروز اين مشکل مقداری گریس بر روی سر باطری‌ها براي جلوگیری از واکنش شیمیایی هوا با قطب باطری استفاده شود.

 

               

                        www.iranbatri.com

  ارسال و نصب رایگان باتری در محل

77036618      09124878345

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 0 - امتیاز میانگین: 0)
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

پربازدیدترین مطالب

ایران باتری در شبکه‌های اجتماعی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *