خط ویژه

02177036618

خط ویژه

02177036618

شارژ باتری خودروهای برقی و هیبریدی

نحوه شارژ باتری خودروهای برقی و هیبریدی چگونه است؟

فهرست مطالب

نحوه شارژ خودروی برقی و هیبریدی

خودروی برقی را می توان انقلابی در صنعت خودروسازی دانست. خودروی الکتریکی کمترین آسیب را به محیط زیست می زند و باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود. این خودروها انرژی کمی مصرف می کنند و آلودگی صوتی ناچیزی هم به محیط اطراف خود وارد می کنند. با حضور ماشین برقی در خیابان ها و جاده ها، مسئله شارژ باتری آنها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. مهمترین سوال این است که در صورت تمام شدن شارژ باتری ماشین کجا و چگونه باید آن را مجدداً شارژ کنیم.  

batri1
خودروهای برقی و هیبریدی سازگار با طبیعت و محیط زیست

خودروی برقی هیبریدی چیست؟

به خودرو‌هایی که از دو سیستم انتقال نیرو استفاده می کنند خودروی هیبریدی می گویند. متداول ترین خودروی هیبریدی، خودروی بنزینی برقی است. این خودرو هم با سوخت بنزین کار می کند و هم با باتری. در این خودروها باتری قابل شارژ منبع انرژی است که موتور الکتریکی آن را به حرکت وا می دارد. در صورت خالی شدن باطری ماشین باید آن را دوباره شارژ کرد.

انواع خودرو برقی هیبریدی

خودروهای برقی در سه نوع زیر تولید می شوند:  

 1. خودروهای هیبریدی (Hybrid Electric Vehicles (HEVs))
 2. خودروهای اتصالی هیبریدی (Plug-in Hybrid (PHEVs))
 3. خودروهای تمام الکتریکی (Full Electric (BEVs))

خودروهای هیبریدی و چگونگی شارژ باتری آن

این خودروها دو موتور دارند: موتور بنزینی و موتور الکتریکی. مسافتی که با این خودروها طی می شود به صورت تلفیقی از نیروی باتری و سوخت طی می شود و راننده دخالتی در انتخاب آن ندارد. برای شارژ باتری این نوع خودرو، یک شارژر 120 ولتی که به پریز سه شاخه متصل می شود لازم است. حدوداً 20 ساعت زمان می برد که شارژ باطری کامل شود. تویوتا پریوس، هوندا اینسایت و فولکس واگن مدل جتا نمونه هایی از این خودروهای هیبریدی هستند.

batri2
تویوتا پریوس و هوندا اینسایت دو مدل پرطرفدار خودروهای هیبریدی

خودروهای اتصالی هیبریدی (پلاگین) و نحوه شارژ باتری آن

این نوع خودروها تقریباً مکانیزم ماشین های تمام الکتریکی را دارند. در طراحی خودروهای اتصالی هیبریدی، موتور بنزینی مانند یک ژنراتور برای شارژ دوباره موتور الکتریکی در نظر گرفته شده است. به این معنی که بعد از  دشارژ باطری ماشین، از انرژی بنزین استفاده می شود. این خودروها باتری‌ های بزرگی داشته و برای تردد روزانه مناسب ترند. شارژ باتری این خودروها با شارژری 240 ولتی انجام می گیرد که حدود 8 تا 12 ساعت طول می کشد. هیوندای سوناتا پلاگین مسافتی در حدود ۴۴ کیلومتر را با یک بار شارژ  باطری به صورت تمام الکتریکی طی می‌کند. برخی از مدل های شورولت هم اتصالی هیبریدی هستند.

batri3
شارژ باتری خودروهای پلاگین

خودروهای تمام الکتریکی و شارژ باتری آن

خودروهای تمام الکتریکی تک موتوره هستند و با هر بار شارژ 250 کیلومتر را طی می کنند. به همین دلیل بیشتر برای ترددهای درون شهری استفاده می شوند. شارژ این خودروها در ایستگاه های مخصوص در جاده ها انجام می شود. شارژر باتری این خودروها 480 ولتی است و با 30 دقیقه اتصال 80 درصد حجم باتری شارژ می شود. شناخته شده ترین مدل خودروهای تمام الکتریکی تسلا است. اما نیسان لیف نیز جزء خودروهای BEVs محسوب می شود.

نحوه شارژ باتری خودرو برقی و هیبریدی چگونه است؟

امروزه در کشور ما هم خودروهای برقی هیبریدی عرضه شده و تقاضای زیادی برای خرید آن ها وجود دارد. اما متأسفانه هنوز جایگاه های شارژ باتری این ماشین ها ساخته نشده است. صاحبان خودروهای هیبریدی باید همیشه شارژر ماشین خود را همراه داشته باشند و ترجیحاً پیش از خروج از منزل باطری ماشین را شارژ کرده باشند. قبل از اتصال شارژر اتومبیل میزان ولتاژ برق خانه را با شارژر هماهنگ کنید. موضوع مهمی که در ارتباط با باتری ماشین برقی وجود دارد این است که باتری‌ این خودروها از نوع لیتیوم یون است و اگر مدتی از آن استفاده نشود شارژ آن خالی شده و به اصطلاح دشارژ می شوند. شارژرهای خودروهای هیبریدی را به 3 دسته تقسیم می کنند:

 1. سطح یک (ولتاژ 120 ولت)
 2. سطح دو (ولتاژ 240 ولت)
 3. سطح سه (ولتاژ 480 ولت)

شارژر سطح یک باتری ماشین (ولتاژ 120 ولت)

شارژر سطح یک آسان ترین روش شارژ ماشین های برقی است. این شارژرها با اتصال به برق شهری به راحتی می توانند باتری ماشین را شارژ کنند. این روش کمی کند است و برای اینکه شارژ باتری کامل شود 16 تا 20 ساعت زمان لازم است.

batri4
شارژ سطح یک

شارژر سطح دو باتری ماشین (ولتاژ 240 ولت)

شارژر سطح دو، ولتاژی برابر 240 ولت نیاز دارد. با استفاده از این شارژر زمان شارژ باتری نصف می شود. اما به دلیل اینکه در ایران ولتاژ برق شهری 220 ولت است برای استفاده از این شارژرها باید از سازمان های ذیربط تقاضای برق بیشتری کرد که دردسر ساز است. یا باید شارژر مخصوص 240 ولت خریداری کنید. با این شارژرها زمان شارژ کامل باطری ماشین به 8 ساعت کاهش خواهد یافت. یادآوری می کنیم که این شارژرها روی اتومبیل نصب نیست و باید خریداری و توسط برقکار نصب شود.

batri5
شارژ سطح دو

شارژر سطح سه باتری ماشین (ولتاژ 480 ولت)

شارژر سطح 3 در کشورهایی که خودروهای برقی و هیبریدی در آن ها خریداران بیشتری دارد، رایج است. این شارژرهای 480 ولتی هستند و باطری ماشین را تنها ظرف مدت 30 دقیقه به طور کامل شارژ می کنند. شارژر سطح 3 به صورت ایستگاه های شارژ در خیابان ها و جاده ها نصب می شود. این شارژرها به صورت پلاگین به خودرو وصل می شوند. پیش از استفاده از این شارژرها باید مطمئن باشید که این سطح از ولتاژ با باتری خودرو شما سازگاری داشته باشد و به آن آسیب نزند.

batri6
شارژ سطح سه

عوامل موثر در سرعت شارژ باتری ماشین

عوامل متعددی در شارژ باتری ماشین موثر است. از جمله:

اندازه باتری: هر چه باتری ماشین بزرگتر باشد ظرفیت آن بیشتر است و برای شارژ زمان بیشتری لازم دارد.

مقدار شارژ باقیمانده در باتری: شارژ باقیمانده در باطری در سرعت تکمیل آن تأثیر دارد. 80 درصد از ظرفیت باتری سریع تر از 20 درصد باقیمانده آن پر می شود.

آداپتور داخلی ماشین: سرعت شارژ باتری ماشین ارتباط مستقیمی با آداپتور داخلی ماشین دارد. ظرفیت آداپتور هر چه باشد شارژ باتری به همان اندازه انجام می شود.

طول مسافت: میزان مسافتی که به صورت روزانه طی می شود بستگی به شارژ باتری دارد.

دمای هوا: در زمان سردی هوا شارژ باتری با سرعت کمتری انجام می شود. به همین دلیل بعضی از باتری ها سیستم گرمایشی دارند تا زمان شارژ را کاهش دهند.

مزایای خودروهای هیبریدی

اکنون که با خودروهای هیبریدی و نحوه شارژ آن آشنا شدیم، بهتر است مزایا و معایب این خودروها را نیز بیشتر بشناسیم:


1- امکان رانندگی با کیفیت
2- مصرف بهینه سوخت
3- دوام بیشتر قطعات خودرو: این ماشین ها بسیار کم استهلاک هستند و قطعات بادوامی دارند.
4- انتخابی مناسب برای انجام سفرهای درون ¬شهری
5- دارا بودن انرژی چند موتوری
6- کارکرد بدون آلودگی صوتی: خودروهای هیبریدی با کمترین صدای ممکن کار می کنند. این به دلیل این است که خودروهای هیبریدی در شروع حرکتشان از موتور الکتریکی استفاده کرده و موتور بنزینی آن به کار نمی افتد.
7- گرم ماندن خودرو: آب موجود در ماشین های هیبریدی تا سه روز گرم می ماند. به همین دلیل در زمان شروع حرکت وقت راننده برای گرم کردن ماشین تلف نخواهد شد.
8- باتری بسیار¬ قوی که بسیار دیر خراب شده و معمولاً گارانتی های طولانی مدت دارند.
9- استهلاک کمتر

معایب خودروهای هیبریدی

در کنار مزیت هایی که خودروهای هیبریدی دارند، معایب آن نیز از دید کارشناسان صنعت خودروسازی دور نمانده است. منتقدان این تکنولوژی جدید، معایب زیر را بزرگترین ایراد خودروهای هیبریدی می دانند:

 1. گران بودن خودروهای هیبریدی نسبت به خودروهای معمولی
 2. نداشتن قدرت کافی در حرکت 
 3. سازگار نبودن با آب و هوای سرد
 4. هندلینگ ضعیف ماشین
 5. مشخص نبودن زمان تعویض باتری
 6. کمبود ایستگاه های شارژ باتری خودرو
 7. کمبود تعمیرگاه های تخصصی ماشین های هیبریدی
 8. مشکلات مالیاتی خودروهای هیبریدی
 9. شتاب ضعیف در حرکت
 10. نداشتن آگاهی کامل فروشندگان درباره خودروهای هیبریدی و امکانات آن ها
 11. قدرت کم نسبت به حالت اسپرت
 12. وجود خطرات ناشی از استفاده باتری
 13. هزینه های سنگین نگهداری و تعمیر

خودروی هیبریدی بخریم یا نه؟

امروزه دلایل بسیاری برای مشتریان خرید اتومبیل وجود دارد که آنها را به خرید ماشین های هیبریدی ترغیب کند. مصرف سوخت پایین تر یکی از اصلی ترین این دلایل است. با قراردادن این خودروها در حالت تمام الکتریکی صاحب آن می تواند با یک بار شارژ باتری مسافت خانه تا محل کار را بدون مصرف سوخت طی کند. یکی دیگر از عوامل مشوق خرید این خودروها، طرح های تشویقی است که دولت ها برای خریداران ماشین های هیبریدی در نظر می گیرند. در ایران ورود خودروهای هیبریدی به محدوده زوج و فرد بلامانع است و جریمه ای متوجه آن نخواهد بود. علاوه بر این عوارض گمرکی و مالیات این نوع ماشین ها نیز کمتر از بقیه خودروهای وارداتی است.

تنوع تولید خودروهای هیبریدی

امروزه به دلایلی که پیشتر ذکر شد، اهمیت تولید و استفاده از خودروهای هیبریدی برای همه واضح و روشن است. به همین دلیل کمپانی های بزرگ و شناخته شده خودرو سازی در سراسر جهان، پا به عرصه تولید خودروهای هیبریدی گذاشته اند. این شرکت های خودروساز در تلاشند که محصولاتی متنوع و سازگار با سلیقه های مختلف را به بازار عرضه کنند. در ادامه تعدادی از محبوب ترین خودروهای هیبریدی را به شما معرفی می کنیم.

batri7
تنوع خودروهای هیبریدی

محبوب ترین خودروهای هیبریدی برند تویوتا (TOYOTA)

برند تویوتا یکی از معتبرترین برندهای خودروساز جهان است که در کشور ژاپن تولید می شود. در جدول زیر به تعدادی از بهترین ماشین های هیبریدی محصول کارخانه تویوتا اشاره می کنیم:

Screenshot 2022 10 03 155302
خودرو های هیبریدی تویوتا

محبوب ترین خودروهای هیبریدی برند هیوندای (Hyundai)

این خودروساز کره ای نیز وارد عرصه تولید خودروهای هیبریدی شده است و انصافاً در این راه موفق عمل کرده است. جدول زیر ماشین های هیبریدی برند هیوندای را معرفی می کند:

Screenshot 2022 10 03 155302 1
خودرو های هیبریدی هیوندای

خودروهای پرطرفدار هیبریدی شرکت های خودروساز جهان

همان طور که گفتیم علاوه بر دو برند تویوتا و هیوندای، شرکت های خودروساز دیگر نیز اقدام به تولید ماشین های هیبریدی کرده اند:

Screenshot 2022 10 03 155302 2
خودروهای پرطرفدار هیبریدی

کلام آخر

امروزه خودروهای الکتریکی و برقی به دلیل اینکه آسیب کمی به محیط زیست می زنند بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. علاوه بر این، شتاب و کمترین میزان آلودگی صوتی دلیل دیگری برای توجه به این خودروهاست. اما نکته ای که در این خودروها مورد توجه است نحوه شارژ آن ها است. صاحبان این خودروها می توانند در منزل و تنها با وصل کردن شارژر باتری ماشین به پریز برق شهری اقدام به شارژ آن کنند. به دلیل نبود ایستگاه های شارژ در ایران پیش از سفر با خودروی برقی باید برنامه ریزی های لازم انجام شود. در کشورهای دیگر نیز با استفاده از برخی اپلیکیشن ها می توان از محل ایستگاه های شارژ باتری مطلع شد. اگر باتری ماشین را در منزل شارژ می کنید پیشنهاد می کنیم که این کار را به ساعات پایانی شب موکول کنید. در این صورت هزینه کمتری را متحمل خواهید شد. 

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 0 - امتیاز میانگین: 0)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید باتری ماشین همراه با ارسال و نصب رایگان

مقایسه، بررسی، انتخاب و خرید باتری ماشین از ایران باتری