خط ویژه

02177036618

خط ویژه

02177036618

باتری اتمی-یا-اسیدی

مقایسه باتری اسیدی و باتری اتمی: کدام نوع باتری بهتر است؟

فهرست مطالب

یکی از سوالات پرتکرار در هنگام خرید باتری ماشین این است که چه نوع باتری برای خودروی خود بخرم؟ باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟ وظیفه اصلی باتری ماشین تامین انرژی و نیروی لازم برای روشن شدن، جرقه زدن استارت موتور و تامین انرژی برای سیستم های روشنایی، صوتی و تصویری و… خودرو می باشد. میزان سلامتی باتری ماشین بر کیفیت راندمان خودرو تاثیر مستقیم می گذارد. وظیفه عمده باتری، تامین انرژی مورد نیاز استارتر است. پس از روشن شدن پیشرانه، دینام، نیروی الکتریکی مورد نیاز تجهیزات جانبی و رفاهی را تامین می کند.

بنابراین عمر قطعات خودرو رابطه مستقیمی با باتری ماشین دارد. پس بسیار مهم است که ما برای خودروی خود چه نوع باتری و با چه ویژگی هایی تهیه کنیم. باطری ماشین به چه صورت کار می کند؟ انواع باتری ماشین چیست؟ مناسب‌ترین باتری برای هر خودرو چیست؟ این موارد، سوال‌هایی هستند که بیشتر رانندگان در خصوص آن‌ها نیازمند به کسب اطلاعات هستند.

انواع باتری ماشین:

دو نوع باطری ماشین که در ایران رایج می باشد

 • باتری اسیدی ( الکترولیتی )
 • باتری اتمی ( سیلد )

هر دوی این باتری‌ها قابلیت شارژ (Charge) و دشارژ شدن (Decharge) دارند، و در آمپرهای متفاوت تولید می‌شوند. همچنین، قدرت و خروجی آمپر باتری‌ ماشین اتمی و باتری های اسیدی کاملا یکسان است. هر دو نوع باتری دارای وزن و ابعاد یکسانی می باشند. همچنین هر دو از ورقه های سربی و الکترولیت ساخته می شوند و ولتاژ ۱۲ ولت و برق رسانی یکسانی دارند که با اتصال قطب مثبت و قطب منفی که بر روی آنها تعبیه شده است قابل استفاده است. جنس الکترولیت تنها تفاوت اصلی باتری های اتمی و اسیدی در آن می باشد.

باتری ماشین

هر یک از انواع باتری‌ها دارای ویژگی‌ها، مزایا و معایبی هستند، قبل از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم که باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟ بهتر است اطلاعات در مورد هر دو نوع باتری کسب نماییم.

باتری اسیدی (الکترولیتی):

باتری های اسیدی را تحت عنوان باتری­های low maintanace یعنی باتری­هایی که نیاز به نگهداری اندکی دارند نیز می شناسند. باتری‌های اسیدی باتری‌هایی قدیمی‌تر و ارزان‌تر هستند که نیاز به نگهداری و شارژ دارند. باتری های اسیدی با شش درب که بالای آن قرار گرفته است و قابل باز شدن هستند به راحتی قابل تشخیص میباشند. در باتری‌های اسیدی شش فضا وجود دارد که در تمام شش فضا چند صفحه‌ی سربی مثبت و منفی داخل آن ها قرار گرفته است، در میان صفحه های مثبت و منفی از محلولی به نام الکترولیت که از ۶۵ درصد آب و ۳۵ درصد اسید تشکیل شده است، پر می شود. در باتری های اسیدی جنس صفحات الکترولیت از سرب است. صفحه های هرفضا به واسطه اتصال دهنده ای به هم متصل می شوند. هر کدام از فضا‌ها حدود ۲ تا ۲.۲ ولت برق تولید می‌کنند که به‌همین خاطر باتری ها ۱۲ ولت خروجی برق دارند.

باتری اسیدی

نکته‌ ای دیگر درباره ی باتری های اسیدی، نیاز به چک کردن مقدارمحلول الکترولیت آن ها است، باتری های اسیدی باید به طور مداوم بررسی شوند تا در صورت کم شدن محلول اسید و آب مقطر به نسبت و اندازه مناسب جایگزین شود. در واقع به‌ دلیل شناور بودن محلول الکترولیت در باتری، راه گریز برای هیدروژن و اکسیژن وجود دارد و همین علت باعث پایین آمدن سطح الکترولیت می شود. برای این منظور روی باتری دو خط شاخص min  و max وجود دارد میزان مایع درون باتری نباید از خط min پایین تر برود و نباید از خط max بالاتر باشد. با باز کردن درهای بالا و مشاهده میزان مایع آن امکان اضافه کردن مایع به باتری وجود دارد.

از ویژگی‌های باتری اسیدی این است که به تدریج ضعیف می‌شوند. به طوری که از روی ضعیف شدن استارت خودرو، می‌توان پایان یافتن عمر باتری را پیش‌بینی کرد. باتری اتمی این چنین نیست و بدون اخطار قبلی در پایان عمر باتری شارژ خود را از دست می‌دهند.

باتری اتمی (سیلد):

در کشور ما باتری های اتمی، به باتری خشک نیز معروف می باشند. این باتری  که باتری سیلد نیز نامیده می شود ، باتری پلمپ شده ای است که دارای درپوش یکپارچه ای می باشد. باتری اتمی بر خلاف باور عمومی دارای الکترولیت می باشد. اما به دلیل جنس خاص صفحات داخل آن، نیاز به افزودن آب مقطر ندارد. راه شناخت این گروه  از باتری ها از روی ظاهر آن ها و نداشتن پیچ برای افزودن اسید می باشد. باتری اتمی صفحات داخل آن قبل از ساخت، شارژ شده و به صورت دسته صفحه درآمده باشد و در نهایت مونتاژ شود. در ساختار باتری اتمی خودرو نیز مانند باتری‌های اسیدی الکترولیت وجود دارد، اما به دلیل جنس و نوع صفحات داخل ساختار باتری اتمی خودرو، الکترولیت آن کاهش نمی‌یابد و نیازی به چک کردن سطح اسید آن نیست. به همین دلیل، باتری‌های اتمی را باتری های بدون نیاز به مراقبت می‌نامند.

باتری اسیدی

برای تشخیص باتری اتمی و اسیدی توجه داشته باشید که باتری‌هایی که روی آنها نوشته شده (MF (maintenance free، نیاز به مراقبت ندارند، جزو باتری‌های اتمی هستند. تفاوت عمده باتری‌های اتمی با اسیدی در جنس آلیاژ آنهاست. باتری‌های اتمی با استفاده از دو نوع  فناوری کلسیم – کلسیم و یا کلسیوم – سیلور ساخته شده است. این دو نوع جدید ترین مدل هستند و نسبت به سایر باتری ها قیمت و طول عمر بیشتری دارند باتری اتمی سیلور کلسیم به علت هزینه بالای تولید، تولیدکنندگان کمتری دارد. باتری‌های اتمی کلسیم- کلسیم هستند که در کشور ما به باتری اتمی شهرت دارند. یکی از تفاوت های مهم باتری اتمی و اسیدی وجود نشانگر چشمی در باتری اتمی می باشد. این نشانگر وضعیت عملکردی باتری اتمی را نشان می دهد. با توجه به رنگ نشانگر چشم می توان پی برد که باتری ماشین در چه وضعیتی می باشد:

سبز بودن چشمی : اگر چشمی باتری ماشین به رنگ سبز باشد نشانه این است که باتری ماشین در حالت شارژ کامل می باشد و باتری ماشین در بهترین حالت خود است.

سفید بودن چشمی :  اگر رنگ چشمی باتری ماشین، سفید باشد نشان دهنده این است که باطری ماشین شما کاملا دشارژ شده است و خودرو دیگر قابلیت استارت خوردن را ندارد و باتری ماشین شما نیاز به تعویض و جایگزینی دارد.سیاه یا قهوه ای بودن چشمی : با مشاهده یکی از این دو رنگ به این معناست که اسید باتری شما از حالت استاندارد پایین تر است ولی همچنان خودرو شما استارت خورده و کار می کند ولی گوش به زنگ باشید که در صورت عدم شارژ، باطری ماشین شما به زودی دشارژ می گردد و نیازمند تعویض و جایگزین دارد.

مشخصات-باتری-ماشین

مزایای باتری اسیدی :

 • باتری اسیدی ارزانتر می باشد.
 • باتری اسیدی به تدریج ضعیف می‌شوند. ( از روی ضعیف شدن استارت خودرو می‌توان پایان یافتن عمر باتری را پیش‌بینی کرد. )

 مزایای باتری اتمی :

 • باتری اتمی نیاز به چک و سرویس آب مقطر ندارد.
 • باتری اتمی امکان شارژ دوباره باتری را دارد.
 • باتری اتمی نیاز به تعمیرات و بازدید کمتر نسبت به نوع اسیدی دارد.
 • باتری اتمی نسبت به باتری های معمولی  قدرت استارت زدن بالاتری دارد.
 • باتری اتمی در برابر شارژ بیش از حد و همین طور دشارژ شدن مقاومت بالایی دارند.
 • باتری اتمی طول عمر بیشتری دارد. ( البته باید توجه داشت که طول عمر باتری به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که در ادامه این عوامل را توضیح خواهیم داد. )
 • آلودگی باتری اتمی از باتری اسیدی کمتر آن است. این نوع باتری به علت بسته بودن قالب باتری به هیچ وجه اسید باتری از آن خارج نمی گردد و باعث کثیف شدن بدنه و آسیب به سیم کشی های خودرو نمی شود.در نتیجه، تا انتهای عمر باتری اتمی، ساختار باتری اتمی خودرو تمیز و بدون ریزش اسید می‌ماند. این اختلاف در مقایسه دو باتری اسقاط ‌شده و فرسوده اتمی و اسیدی کاملا مشهود است. باتری فرسوده اتمی بسیار تمیز‌تر از باتری فرسوده اسیدی است.
Bt4

معایب باتری اسید :

 • نیاز به نگهداری و چک کردن دارد.
 • عمر باتری اسیدی معمولا کمتر از باتری  اتمی است.
 • به دلیل سر ریز شدن اسید از درهای باتری اسیدی احتمال کثیفی خودرو و اسیب احتمالی به بدنه و سیم کشی خودرو وجود دارد.

معایب باتری اتمی:

 • قیمت بالاتری نسبت به باتری اسیدی دارند.
 • احتمال از کار افتادن یک دفعه ایی باتری اتمی وجود دارد.

باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی ؟

با توجه به آنچه که تاکنون بیان شده است قطعا پاسخ به این پرسش که ” باتری اتمی بهتر است یا اسیدی؟ ”  کار بسیار آسانی می باشد. مواردی که در بخش‌های قبل بیان شده است به وضوح برتری باتری‌های اتمی را نسبت به باتری‌های اسیدی نشان می‌دهد. به همین دلیل امروزه خریداران باتری‌های اتمی افزایش چشمگیری یافته اند و اکثر تولیدات داخل بازار نیز باتری اتمی می باشند.

مقایسه عمر باتری اتمی :

هنگام پاسخ به این پرسش که ” باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟ ” اشاره کردیم که عمر باتری اتمی ممکن است به طور ناگهانی تمام شود. به همین خاطر، اطلاع داشتن از عمر باتری اتمی بسیار مهم است. در صورتی که دینام ماشین مشکلی نداشته باشد، ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد، عمر باتری اتمی به پنج سال هم خواهد رسید. این مسئله در مورد باتری‌های اسیدی دیده نمی‌شود، و عمر باتری‌های اسیدی کمتر است.

راه هایی برای افزایش طول عمر باتری ماشین:

 • اتصالات باتری را همیشه تمیز نگهدارید.
 • از استارت زدن های مکرر و پشت سر هم خودداری کنید.
 • باتری ماشین را در معرض گرمای و سرمای شدید قرار ندهید.
 • اگر قرار است خودرو چندین روز خاموش باشد و حرکت نکند، کابل باتری را از سر باطری جدا کنید.
 • خاموش کردن لوازم صوتی، رفاهی و… هنگامی که به آنها احتیاج نداریم.
 • بررسی دوره ایی سیم کشی و تسمه دینام خودرو

پرسش‌های متداول

باتری اتمی بهتر است یا باتری اسیدی؟

باتری اتمی بدلیل عدم نیاز به نگهداری، عمر بیشتر و قدرت استارت بالاتر انتخاب بهتری برای خرید باتری ماشین است.

عمر باتری اسیدی بیشتر است یا باتری اتمی؟

باتری اتمی بدلیل ساختار و نوع طراحی دارای عمر بیشتری است.

مطالب مرتبط

این مطلب را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 5 - امتیاز میانگین: 5)

7 دیدگاه دربارهٔ «مقایسه باتری اسیدی و باتری اتمی: کدام نوع باتری بهتر است؟»

 1. باطری فابریک ماشینم که صبا باطری اسیدی بود دقیقاً شش سال برام کار کرد و بسیار بسیار ازش راضی بودم ؛ اولین باطری ماشینم بود .

 2. عمر باطری اسیذی اگر مراقبت بشه و اب باطری دورهای چک شود خیلی بیشتره
  باطری های اتمی من معولا 5 الی 6 ماه بعد ار گارانتی خراب شدن یعنی حداکثر 18 ماه کار کردن
  در صورتی که باطری اسیدی داشتم که 3 سال استفاده کردم

 3. باتری اسیدی الکترولیت رو ماشین من 5 سال کار کرده در صورتی که اتمی سیلد دو سال و هشت ماه
  امروز دوباره یک باتری اسیدی الکترولیت گرفتم.

  1. باطریهای ساخت وطن (که چه بگویم از این وطن) شانسی هستند من بالای دوسال نداشتم فقط یک سیلد سپاهان توی 4یا5سال هست که فکرکنم آخراشه چون سطح الکترولیتش پایین افتاده اما خارجی داشتم 8 سال کار کرد

 4. سلام متاسفانه بر اثرفشار زیاد تحریم کارخانجات تولید باتری به پایین آوردن کیفیت محصول روآوردند من چند سال پیش باتری تولید داخل خریدم تا بالای 4سال کار کرد ولی امسال 3 تا باتری عوض کردم این اخری هم جالب نیست ومطمعنم زمستان جا میزاره اینم از کالای ایرانی راست گفتند کالای ایرانی یعنی تغلب……………………

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید باتری ماشین همراه با ارسال و نصب رایگان

مقایسه، بررسی، انتخاب و خرید باتری ماشین از ایران باتری