خط ویژه

02177036618

لوگوی-ایران-باتری-سفید

خط ویژه

02177036618

راه‌هایی جهت نگهداری باتری خودرو

ضعف باتری خودرو، در زمان استارت می‌تواند یک دردسر کامل برای راننده باشد. توان پایین باتری باعث می‌شود قدرت استارت برای چرخاندن میل‌لنگ کافی نباشد و به همین دلیل خودرو به سختی روشن می‌شود و البته در شرایط بدتر، در یک صبح سرد زمستانی کلاً راننده را نا‌امید می‌کند. در ادامه راهکارهایی جهت افزایش عمر باتری خودرو پیشنهاد شده است. البته پیش از هر اقدامی پس از خرید باتری نو از فروشنده باتری بخواهید دینام خودرو را کنترل کند تا مطمئن شوید دینام می‌تواند جریان برق لازم را برای شارژ باتری فراهم کند.
بخشی از این توصیه‌ها مناسب خودروهایی است که از باتری‌های تر استفاده می‌کنند چرا که باتری‌های خشک نیازی به کنترل سطح الکترولیت ندارند اما برخی دیگر از نکات زیر جنبه عمومی دارند.
1-‌ پارک خودرو در محیط‌های مسقف‌: محیط‌های مسقف موجب گرم ماندن خودرو شما در زمستان می‌شوند. در یک محیط گرم واکنش‌های داخلی باتری بهتر انجام می‌شود.
2-‌‌ تمیز نگهداشتن باتری: بست‌ها را باز کرده و هر‌گونه گریس و کثیفی و اثرات اکسیداسیون را پاک کنید. اتصالات کثیف موجب کاهش شارژ باتری می‌شود.
3-‌ باتری خود را عایق کنید: اگر به پارکینگ مسقف دسترسی ندارید حداقل باتری خود را عایق کنید‌ .
4-‌ اضافه کردن آب مقطر: برای بالا بردن عمر باتری سطح آب الکترولیت‌ درون باتری را چک کنید و در صورت نیاز حتماً از آب مقطر استفاده کنید. مقدار این آب مقطر اضافه شده باید در حدی باشد که کاملاً روی سطح صفحات داخلی باتری را بگیرد. در نظر داشته باشید در حالت عادی به هیچ عنوان لزومی به افزودن اسید به باتری نیست چرا که اسید بر‌خلاف آب مقطر تقریباً تبخیر نمی‌شود و میزان آن در باتری ثابت است. البته هر چند وقت یک بار باید از برق‌کار بخواهید میزان اسید باتری را با ابزار مخصوصی که در اختیار دارد کنترل کند.
5-‌ محکم بودن باتری: همواره از محکم بودن بست‌های نگهدارنده باتری اطمینان کسب کنید چرا که تکان‌های شدید باعث حرکت باتری و در نتیجه موجب بیرون ریختن اسید شده و این اسید موجب از بین رفتن بدنه و موتور می‌شود.
6-‌ استفاده از جوش شیرین: برای تمیز کردن مواد زاید روی نقاط اتصال باتری از محلول زیر استفاده کنید: ابتدا در یک ظرف 3 قاشق جوش شیرین را در مقداری آب گرم حل کنید سپس به کمک یک مسواک نقاط اتصال را با این محلول بسایید بعد از چند دقیقه آن را با یک حوله تمیز خشک کنید.
7-‌ باتری 12 ولتی استاندارد‌، شش سلول را در خود نگه می‌دارد (‌هر سلول حدود دو ولت از 12 ولت خروجی را تولید می‌کند). هر سلول حاوی محلول یونیده‌ای است که الکترولیت نام دارد.‌ در باتری‌های خودرو این محلول شامل اسید سولفوریک و آب است. این الکترولیت با خوردن استارت خودرو پس از انجام واکنش‌های شیمیایی‌، الکتریسیته را تولید می‌کند. بنابر‌این سطح الکترولیت هر سلول را دو تا چهار ماه چک کنید‌. هیچ‌گاه نگذارید که سطح الکترولیت به انتهای محفظه باتری نزدیک گردد‌. در صورت نیاز حتماً از آب مقطر استفاده کنید و به هیچ‌وجه از آب معمولی استفاده نکنید چرا که باعث خوردگی اتصالات می‌گردد.
8-‌ هیچ‌گاه سلول‌ها را تا انتها با آب باتری پر نکنید. درست تا زیر درپوش بالای سلول‌، آب را بریزید.
9-‌ اگر می‌خواهید به مدت بیش از دو هفته خودرو خود را روشن نکنید. برای جلوگیری از کاهش تدریجی شارژ باتری‌، کابل مربوط به پایه قطب منفی را جدا کنید به طوری که هیچ اتصالی نداشته باشد.
10-‌ هنگامی که خودرو کار می‌کند دینام، باتری را شارژ می‌کند. حداقل مدت زمان لازم برای شارژ کامل باتری 20 دقیقه است بنابر‌این از سفرهای کوتاه مدت خودداری کنید چرا که بالا رفتن تعداد دفعات استارت خوردن اگر همراه با زمان‌های استفاده کوتاه باشد سبب می‌شود که شارژ باتری شما به حداقل مقدار استاندارد برسد‌. در دراز‌مدت این شارژ و دشارژ شدن‌های غیر‌استاندارد منجر به کاهش عمر باتری شما می‌شود.
11-‌ رانندگی با سرعت ثابت (مانند زمانی که در اتوبان می‌رانید) به جای رانندگی که همراه با ایست و حرکت‌های مکرر (‌مانند زمانی که در یک ترافیک سنگین گیر افتاده‌اید)‌، این شانس را به دینام می‌دهد تا باتری را بیشتر شارژ کند.
12-‌ در مواقعی که به تجهیزاتی مانند رادیو‌، کولر و … نیاز ندارید آن را خاموش کنید.
13-‌ در صورت امکان روز‌ها رانندگی کنید چرا که روشن بودن چراغ‌های جلو‌، انرژی بسیار زیادی از باتری مصرف می‌کند.
14-‌ همواره از محکم بسته شدن کابل روی پایه اطمینان کسب کنید چرا که شل بودن باعث کاهش ارتباط و گاهی عدم ارتباط می‌گردد در نتیجه الکتریسیته به طور مناسب منتقل نمی‌شود.
15-‌ هر‌گاه با مشکلات مرتبط با باتری روبه‌رو شدید سریعاً به فکر تعویض آن نباشید مخصوصاً زمانی که مدت زمان کوتاهی است که از آن استفاده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که باتری به طور مناسب شارز نمی‌شود که علت اصلی آن کارکرد نا‌مناسب دینام است.
16-‌ همیشه بعد از اینکه کابل را روی پایه قطب‌ها بستید‌، روی آن گریس‌نسوز بمالید تا مانع از خوردگی و نیز زنگ زدن شود.

 

 

 

 

                               www.iranbatri.com

                                                                                                  ارسال و نصب رایگان باتری در محل

                                                        77036618      09124878345

به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟
(تعداد رای: 0 - امتیاز میانگین: 0)
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فهرست مطالب

پربازدیدترین مطالب

ایران باتری در شبکه‌های اجتماعی